Elektroterapija je korištenje električne energije u svrhu liječenja. U medicini se odnosi na različite tretmane uključujući upotrebu električnih uređaja kao što su moždani stimulatori. Elektroterapija je širok pojam u koji spadaju različite vrste struja koje po svom nastanku, jakosti, frekvenciji i primjeni se itekako razlikuju. Fizioterapija i elektroterapija su već dobro poznata kombinacija s kojom se fizioterapeut služi svakodnevno kako dodatnim alatom u rehabilitaciji.

Liječenje strujom
Liječenje strujom obuhvaća različite vrste struja koje se razlikuju po svom nastanku, jakosti, frekvenciji i djelovanju na ljudski organizam. Za liječenje strujom praksi se najviše koristi naziv elektroterapija. Fizioterapija je i dalje glavni oblik liječenje dok su struje samo dodatan alat preko kojeg se može djelovati na smanjenje boli, povećanje živčane provodljivosti, aktivaciju mišića… Neke od najčešće korištenih oblika elektroterapije su:
Galvanska struja
Galvanska struja djeluje na promjenu ionske ravnoteže na staničnoj membrani i stvaranje topline trenja iona na njihovu putovanju u tkivu. Djeluje na živčane završetke odgovorne za prijenos boli (nociceptori) tako da se bol smanjuje ili nestane. Galvanska struja povećava podražljivost i provodljivost živaca, djeluje na vazomotorne živce – živci odgovorni za inervaciju krvnih žila. Indikacije za primjenu galvanske struje su reumatske bolesti, pareze i paralize, bolesti krvnih žila i poremećaji cirkulacije te oštećenja perifernih živaca.
Dijadinamske struje (DD)
Dijadinamske struje (DD) su niskofrekventne, poluvalne ili punovalne ispravljene struje sinusoidnog oblika, frekvencije 50 do 100 Hz. Glavno djelovanje je u ublažavanju boli i izazivanju aktivne hiperemije. Primjenjuje se u liječenju bolnih sindroma i vanzglobnog reumatizma. DD koriste različite modulacije ovisno o cilju koji se želi postići, od smanjenja boli do poboljšanja prokrvljenosti tkiva. Fizioterapija i elektroterapija DD strujama najviše se koriste kod kroničnih problema sa vratnom kralježnicom i kod reumatskih oboljenja.
Compex elektroterapija / elektrostimulacija
Compex elektrostimulacija je oblik liječenja koji se zasniva na izazivanju mišićne kontrakcije s pomoću električnih podražaja. Time se nastoji spriječiti atrofiju mišića. Compex elektrostimulacija je neizostavna metoda kod jačanja mišića nakon operacija, pogotovo nakon operacija koljena.

TENS elektroterapija
TENS elektroterapija je metoda elektro-analgezije gdje se selektivnom stimulacijom živčanih vlakana tipa A blokiraju živčana vlakna koja prenose bol tipa C i na taj način primjenom elektroda na mjesto boli ili regiju dolazi do blokiranja prijenosa boli i prijenosa prema višim razinama živčanog sustava. Indikacije su akutna i kronična bol u ortopediji, kirurgiji, reumatologiji, neurologiji, onkologiji, ginekologiji. TENS je najčešće upotrebljavana fizioterapijska procedura zbog svog djelovanja na smanjenje boli sa frekvencijama 1-100 Hz.
Interferentne struje (IFS)
Interferentne struje (IFS) su srednje frekventne izmjenične struje. Djeluju na motorne živce, imaju analgetski i protuupalni učinak te pomažu u procesu cijeljenja kostiju nakon prijeloma. IFS je procedura izbora kod ciljanih zglobnih problema koji su smješteni dublje u tkivima sa ukrižana dva strujna snopa od kojih jedan ima frekvenciju 4000Hz a drugi 4100Hz ili 3900Hz kako bi se u sredini postigla frekvencija 100Hz. Fizioterapija i elektroterapija IF strujama se najviše koristi nakon trauma kostiju ili mišića te kod stanja nakon operativnih zahvata.

Autor teksta: Ante Lukas-Stančin.
Imate dodatnih pitanja vezano uz pojam elektroterapija? Želite se naručiti i isprobati na vlastitom tijelu? Ispunite kontakt obrazac i javiti ćemo Vam se u najkraćem roku.