CLT je kratica nastala od engleskih riječi “coordinative locomotor training” a označava fizioterapijsku metodu koja koristi određene koordinacije tijela u svrhu liječenja. Koordinacije imaju za cilj izazvati aktivnost mišića trupa indirektno preko pokreta ekstremiteta.
- “Coordinative” – Aktivnost čitavog tijela u određenim koordinacijama. Motorička koordinacija je sposobnost ljudskog tijela da koristi više dijelova kako bi izvršilo određenu aktivnost.
- “Locomotor” – Kretanje kroz funkcionalne aktivnosti. Ljudsko tijelo je napravljeno da se kreće kako bi preživjelo. Lokomocija mora prethoditi ispred svih ostalih aktivnosti.
- “Training” – Učenje koordinacija i implementacija istih u aktivnosti svakodnevnog života.
Za bolje razumijevanje koordinacija i njihovu implementaciju u tehniku nije bila dovoljna sveprisutna Analiza hoda autorice Jacquelin Perry. Veliku pomoć u razvoju tehnike imala je teorija o Spinalnom motoru čiji je autor Serge Gracovetsky.

Povijest CLT koncepta
Osnivačica CLT koncepta je njemica Britta Dietz. Ujedno je i IPNFA Advanced Instructor. Britta u kratkim crtama:
- 1965. – Seli se u JAR i radi na Intenzivnoj jedinici za ozljede leđne moždine u Cape Townu.
- 1968. – Vraća se u Njemačku i radi na Torakalnom odjelu bolnice u Munichu.
- 1969. – Odlazi u Vallejo, California na PNF tečaj i upoznaje Margaret Knott.
- 1971. – Počinje raditi u Rehabilitacijskom centru u Heidelbergu, Nnjemačka.
- 1981. – Radi kao fizioterapeut freelancer i održava PNF tečajeve po Svijetu.
- 2008. – Razvija CLT koncept.
- 2022. – Britta je i dalje živa i širi svoj koncept najviše po državama: Njemačka, Južna Koreja i Hrvatska.
Principi rada CLT koncepta
Fizioterapija po CLT konceptu koristi razne oblike stimulacije kako bi se olakšalo / poboljšalo izvođenje pokreta ili obrazaca pokreta. Principi rada na kojima je zasnovana su sljedeći:
- Taktilna stimulacija – Fizioterapija po CLT konceptu stavlja naglasak na stimulaciju receptora na koži i proprioceptora kako bi se olakšala sposobnost mišića da se kontrahira.
- Zvučna stimulacija – Stimulacija orijentirana prema nekom cilju. Navođenje pacijenta pravilnom izvođenju koordinacija.
- Vizualna stimulacija – Pacijent je u stanju pratiti, kontrolirati i korigirati poziciju ili pokret.
- Optimalni otpor – Individualan otpor kako bi se potaknuo maksimalan motorički odgovor i povećala motorička kontrola.
- Aproksimacija – Povećanje stabilnosti zgloba i aktivne kontrole pozicije zgloba prilikom izvođenja pokreta.
- “Stretch” stimulus – Pasivna pripremna elongacija kako bi se potakla bolja mišićna kontrakcija.
Procedure CLT koncepta
Fizioterapija po CLT konceptu se služi nizom tehnika koje imaju zadatak povećati mišićnu aktivnost, poboljšati izvođenje pokreta, povećati određenu aktivnost u svakodnevnom životu i dovesti tu aktivnost do statusa vještine. Procedure kojima se služi su sljedeće:
- Koordinacije – “SPRINTER“, “SKATER“, “CHOPPING“, “LIFTING“, “ROLLING“
- Mehanika tijela fizioterapeuta – Fizioterapeut koristi svoje ruke i noge kako bi potaknuo bolju kontrolu trupa kod pacijenta.
- “Timing” – Vremenska koordinacija pokreta.
- “Timing for emphasis” – Modifikacija vremenske koordinacije kako bi se facilitirao specifični dio određene koordinacije.
- Iradijacija – Širenje ekscitacijskog signala unutar živčanog sustava koji stimulira mišićne kontrakcije u drugim dijelovima tijela.

Fizioterapija po CLT konceptu pri svakoj koordinaciji povezuje gornji i donji dio tijela, prednji i stražnji, te lijevu i desnu stranu tijela. Nakon svakog tretmana pacijent ima osjećaj boljeg držanja, veće stabilnosti, kontrole tijela i lakšeg pokreta. Dokazano je poboljšanje koordinacije tijela, smanjenje bolova i drugih problema kojima se bavi fizioterapija.
CLT koncept u praksi
Cerebralna paraliza (CP)
Cerebralna paraliza (CP) je širok pojam koji se odnosi na grupu neuroloških poremećaja koji se javljaju toku trudnoće, za vrijeme poroda ili u ranom djetinjstvu i trajno utječu na kretanje djeteta, koordinaciju mišića, držanje tijela i ravnotežu. Koordiniranim pokretima čiji je primarni naglasak na aktivnost trupa preko ekstremiteta fizioterapija po CLT konceptu postiže izvrsne rezultate. Za rad sa osobama koje imaju cerebralnu paralizu najbolje se pokazala facilitacija “sprinter” koordinacije u raznim položajima, kao i facilitacija “rolling” koordinacije na strunjači.
Multipla skleroza (MS)
Multipla skleroza (MS) je kronična bolest koja zahvaća središnji živčani sustav (mozak, leđnu moždinu i vidne živce). Točan uzrok njezina nastanka nije poznat. Multipla skleroza se ubraja među autoimune bolesti, tj. bolesti kod kojih dolazi do neodgovarajuće reakcije imunološkog sustava na određene sastavnice vlastita tijela. Fizioterapija po CLT konceptu je idealan za osobe koju boluju od MS-a zbog toga što se kroz koordinirane aktivnosti ljudskog tijela povećava funkcionalna sposobnost osobe.
Skolioza i CLT
Skolioza se definira kao trodimenzionalno iskrivljenje kralježnice koja uz postranični zavoj uključuje rotaciju kralježaka i promjenu profila. Najčešće nastaje u pubertetu ali moguće je i da se pojavi i puno prije u djetinjstvu. Skolioza i CLT koncept pokazali su se odličnom kombinacijom i postižu se odlični rezultati. Ponajprije koristeći koordinacije “sprinter” i “skater” prvo kroz facilitaciju pokreta lopatice i zdjelice a kasnije koristeći obrasce ruku i nogu u svrhu ispravljanja skolioze ili nepravilnog držanja. Konceptom je moguće i liječenje skolioze kod odraslih.

Stanja nakon operacija kralježnice
Sva stanja nakon operacija kralježnice karakterizira smanjenje kretnji trupa, nestabilnost trupa te slabost mišića leđa. Valja napomenuti da fizioterapija treba započeti što prije jer bez obzira na smanjenu mogućnost kretanja dosta se može raditi. U prvom redu se kroz “rolling” koordinaciju može djelovati na aktivnost mišića sa prednje i stražnje strane trupa. Kasnije u sjedećem položaju kroz “skater” i “lifting” koordinacije najviše na jačanje mišića leđa. Fizioterapija po CLT konceptu ima za cilj vertikalizaciju i povratak pravilnom hodu kroz facilitaciju “sprinter” koordinacije.
Ankilozantni spondilitis (Morbus Bechterew)
Ankilozantni spondilitis (Morbus Bechterew) je bolest vezivnog tkiva u kojoj se javlja upala kralježnice i velikih zglobova, što dovodi do ukočenosti i bolova. Osobe sa ovim oboljenjem imaju klasičan stav skijaša. Taj stav u fizioterapeutskom smislu znači skraćenje mišića savijača kukova, skraćenje prsnih mišića, okoštavanje kralježnice, okoštavanje zglobova između prsišta i kralježnice odgovornih za disanje… Skraćene mišiće potrebno je istezati. Fizioterapija po CLT konceptu pomaže korištenjem koordinacija “skater” i “lifting” jer se jačaju mišići koji rade suprotne funkcije navedenima.
Priprema sportaša sa invaliditetom
Paraolimpijski sport se svakim danom sve više razvija a paraolimpijci moraju posezati za novim tehnikama kako bi ostvarili što bolji rezultat. Fizioterapija po CLT konceptu i trening sportaša sa invaliditetom idu uz bok jedno s drugim. Bilo da se radi o sanaciji ozljeda i oštećenja ili pak za fizičku pripremu sportaša sa invaliditetom. CLT koncept u pogledu fizička pripreme sportaša sa invaliditetom dolazi idealno zbog toga što svojim koordinacijama najviše djeluje na aktivnost trupa koja je svima najvažnija za postizanje boljeg rezultata.

Ostala stanja u kojima se primjenjuje CLT koncept
Fizioterapija po CLT konceptu se koristi u liječenju neuroloških i ortopedskih pacijenata. Uz navedena stanja CLT terapija se primjenjuje i kod:
- Moždani udar
- Parkinsonova bolest
- Virusne infekcije perifernog živčanog sustava
- Sportske ozljede i oštećenja
- Stanja nakon operacije kuka ili koljena
- …
Autor teksta: Ante Lukas-Stančin.
Imate dodatnih pitanja vezano uz CLT koncept? Želite se naručiti i isprobati na vlastitom tijelu? Ispunite kontakt obrazac i javiti ćemo Vam se u najkraćem roku.