Fizioterapija po PNF konceptu
Fizioterapija po PNF konceptu je bazirana na činjenici da svaka osoba s poteškoćama ima neiskorištene psihofizičke potencijale. Neiskorištene živčano-mišićne potencijale je moguće unaprijediti ponajviše stimulacijom proprioceptora. Fizioterapija po PNF konceptu temelji se na ojačavanju svih sposobnosti, potiče ili olakšava rad mišića, smanjuje bol ili ponovno uči pokret. Fizioterapeut je taj koji facilitira određene obrasce pokreta direktno ili indirektno preko suprotnih obrazaca pokreta koristeći pritom fenomen iradijacije. Najbolji rezultati primjenom PNF koncepta postižu se u radu s osobama koje su pretrpjele prekid leđne moždine (paraplegija, tetraplegija), osobama s traumatskom ozljedom mozga, osobama koje imaju virusne infekcije živčanog sustava (Guillain-Barre sindrom, poliomijelitis), multiplu sklerozu te osoba kod kojih je prisutna ataksija. Također, brzi rezultati se postižu kod osoba s kroničnim bolovima u vratnoj ili slabinskoj kralježnici, osoba nakon operacija kuka ili koljena, osoba s bolnim stanjima zglobova (upala Ahilove tetive, teniski lakat, skakačko koljeno), osoba koje imaju skraćenje zadnje lože natkoljenice.
Fizioterapija po CLT konceptu
Fizioterapija po CLT konceptu je nastala iz PNF-a, koristi obrasce i tehnike PNF-a, ali na malo drugačiji način. CLT koncept je više baziran na kretanje, te se kroz položaje Sprintera ili Skatera dobiva maksimalna aktivnost čitavog ljudskog tijela. Fizioterapija po CLT konceptu se usredotočuje na aktivnosti gornjih i donjih udova, najveći efekt se osjeti na aktivnosti trupa. Stabilan trup je osnova za pravilno kretanje ljudskog tijela. Osoba jako brzo usvaja ove položaje. Osim utjecaja na stabilnost trupa bitan je i kod slobode u rotacijama trupa pogotovo prilikom hoda. Iznimno dobri rezultati se postižu kod osoba nakon moždanog udara, osoba koje imaju cerebralnu paralizu, osoba s oštećenjem perifernih živaca i kod osoba kod kojih je prisutna multipla skleroza. Također, jako brzi rezultati se postižu kod osoba koje se bave sportom (paraolimpijada) i osoba s manjkom koordinacije, a najbrži rezultati se postižu kod djece s osovinskim iskrivljenjima kralježnice (skolioza, kifoza).
Dekompresija kralježnice
Dekompresija kralježnice je neinvazivna terapijska metoda koja se koristi za smanjenje pritiska na spinalne diskove i živce. Ova tehnika pomaže u obnavljanju prirodnog prostora između kralješaka, što omogućuje bolju cirkulaciju, smanjenje upale i poboljšanu opskrbu hranjivim tvarima spinalnim diskovima. Kad je u pitanju dekompresija kralježnice koristi mogu biti mnogobrojne. Pacijenti često izvještavaju o smanjenju boli, poboljšanju pokretljivosti, povećanju funkcionalnosti i poboljšanju kvalitete života nakon tretmana. Osim toga, dekompresija može pomoći u spriječavanju potrebe za invazivnim kirurškim zahvatima i dugotrajnim lijekovima protiv bolova. U praksi se provodi dekompresija vratne kralježnice i dekompresija lumbalne kralježnice.
Manipulacije kralježnice
Manipulacije kralježnice predstavljaju još jedan dodatni alat koji se koristi u fizioterapijskoj struci. Cilj manipulacije je oslobađanje pritiska u određenom zglobu kako bi se povećao opseg pokreta u istom. Idealno je za osobe koje se bave uredskim poslovima zbog ukočenosti vratne kralježnice, ali i za sve one koji imaju problema sa lumbalnim dijelom kralježnice. Ne postoji mogućnost pogreške zbog toga što se nikad ne može manipulirati van anatomske barijere zgloba. Princip koji se koristi kod manipulacije kralježnice naziva se HVLA (High Velocity Low Amplitude) što prevedeno znači “kratko i brzo”. Manipulacije kralježnice se izvode tek nakon pravilno opuštenih mišića kralježnice i uz potpuno povjerenje u fizioterapeuta. Opuštanje pritiska u zahvaćenom zglobu kralježnice je krajnji dio tretmana (ako je moguće) i osoba momentalno osjeća olakšanje i slobodu u izvođenju pokreta kralježnice.
Fizioterapija SEAS pristup skoliozama
SEAS je akronim za “Scientific Exercise Approach to Scoliosis”. Ova metoda je utemeljena na talijanskom institutu ISICO iz Milana. Fizioterapija ima za cilj naučiti osobu automatskoj samokorekciji u odnosu na vrstu i tip skolioze koju ima. Osoba mora zadržavati tu samokorekciju. Prikupljeni podaci sa rendgenske snimke i podaci sa kliničkog testiranja se obrađuju i finaliziraju te osoba dobiva individualni set vježbi. SEAS se nastavlja na CLT koncept u radu sa skoliozama po pitanju domaće zadaće. U današnje vrijeme roditelji nemaju vremena sjediti kraj djeteta koje treba vježbati da bi mu se skolioza ispravila. Stoga je dijete potrebno educirati koje položaje da koristi pri aktivnostima svakodnevnog života kako bi nesvjesno radilo na ispravljanju skolioze. Od ustajanja s kreveta i pravilnog sjedenja do uzimanja čaše vode sa slavine. Ovaj pristup se pokazao brzim i uspješnim u ispravljanju skolioza kod djece.
Elektroterapija
Elektroterapija je korištenje električne energije u svrhu liječenja. U medicini, elektroterapija se odnosi na različite tretmane. Uključuje upotrebu električnih uređaja kao što su moždani stimulatori korisni kod neuroloških bolesti. Elektroterapija je širok pojam u koji spadaju različite vrste struja koje po svom nastanku, jakosti, frekvenciji i primjeni se razlikuju. Galvanska struja je jedina elektroterapijska procedura na koju je osoba spojena direktno na napon 220V. TENS je najčešće upotrebljavana procedura zbog svog djelovanja na smanjenje boli sa frekvencijama 1-100 Hz. IFS je procedura izbora kod ciljanih zglobnih problema koji su smješteni dublje u tkivima. Sa ukrižana dva strujna snopa od kojih jedan ima frekvenciju 4000Hz a drugi 4100Hz ili 3900Hz kako bi se u sredini postigla frekvencija 100Hz . DD koriste različite modulacije ovisno o cilju koji se želi postići, od smanjenja boli do poboljšanja prokrvljenosti tkiva. COMPEX ELEKTROSTIMULACIJA je neizostavna metoda kod jačanja mišića nakon operacija, pogotovo nakon operacija koljena.
Ultrazvučna terapija
Ultrazvučna terapija je metoda kod koje kristal u ultrazvučnoj glavi vibrira i stvara valove visoke frekvencije. U tkivima se mehanička energija tih valova pretvara u toplinsku. U terapijske svrhe u praksi se najčešće koriste zvučne glave koje proizvode valove frekvencije 1 MHz koji prodiru do dubine 3-5 cm ispod površne kože te 3 MHz. Fizioterapija često započinje sa ultrazvukom kao uvodom procedurom. Ultrazvučna terapija ima tri bitna efekta: mehanički, termički i biokemijski. Mehanički označava razbijanje zglobnih priraslica i kalcifikata, termički označava dubinsko zagrijavanje tkiva (ultrazvučna dijatermija) a biokemijski označava pretvaranje bjelančevina iz sol u gel stanje (miogeloze). Indikacije za primjenu ultrazvuka su: smrznuto rame, artroza koljena, artroza kuka, otekline zglobova, bolni vrat, kronična upala Ahilove tetive, bol u donjem djelu leđa, kalcifikat u ramenu. Ne preporuča se ultrazvučna terapija kod djece u pubertetu.
Magnetoterapija
Magnetoterapija je sigurna, neinvazivna metoda primjene magnetskog polja u terapijske svrhe. Ubrzava prirodan proces ozdravljenja i omogućuje prirodan način otpuštanja boli. Magnetoterapija povećava protok krvi u kapilarama. Odstranjuje se mliječna kiselina i drugi upalni produkti iz tkiva što smanjuje bol i upalu. Magnetsko polje utječe na veću prokrvljenost tkiva, a time i njegovu bolju opskrbu. Prvenstveno kisikom i hranjivim tvarima što ubrzava proces cijeljenja. Također, snažno može utjecati na proizvodnju određenih hormona iz endokrinih žlijezda. Najvažnija područja primjene magnetoterapije su kod osoba koje imaju prijelom kosti, osoba nakon operacija kuka ili operacija koljena, osoba koje imaju puknuće mišića, osoba koje imaju puknuće Ahilove tetive.
Kinesiotape
Kinesiotape je metoda koju je 70-ih godina prošlog stoljeća izumio Japanac Kenzo Kase na temelju svog kliničkog iskustva prilikom čega je utvrdio da mnogi bolovi rezultiraju iz funkcijskih smetnji mišića i tkiva u području zglobova i njihovog međusobnog narušenog sklada. Problemi sa zglobovima postaju učestaliji zbog prevelike razlike između snage i fleksibilnosti mišića oko zgloba. Kod upale mišića prostor između kože i mišićja je smanjen iz čega proizlazi smanjen protok limfne tekućine. Ako se koža u zahvaćenom području prije i tijekom stavljanja trake rastegne, prilikom povratka u prvobitno stanje zajedno s nalijepljenom trakom napravit će se valovi, kožni nabori. Taj efekt kože je najvažniji temelj metode kinesiotape. Kroz podizanje kože povećava se prostor između kože i supkutanog tkiva, što omogućava slobodan protok limfe u limfni sustav, time se smanjuje nadražaj receptora što rezultira smanjenjem i prestankom boli.
Kako bi što bolje približili način rada u ALSPHYSIO, za Vas smo pripremili kratki video prilog.
Pročitajte iskustva naših dugogodišnjih pacijenata i uvjerite se sami. Za sve dodatne informacije, upite i narudžbe slobodno nas kontaktirajte preko telefona ili putem kontakt formulara: