Vratna kralježnica – Kako fizioterapija pomaže?

','

' ); } ?>

Vratna kralježnica

Početni dio kralježnice, točnije prvih sedam kralješaka, naziva se vratna kralježnica. Prvi vratni kralješak je atlas i spaja kralježnicu sa lubanjom a sedmi vratni kralježak se naziva vertebra prominens. Često se prepoznaje po tome što strši. Vratna kralježnica ima višestruku ulogu: podržava lubanju, prenosi težinu glave, štiti leđnu moždinu i služi kao hvatište mišića koji rade pokrete glave i lopatice. Pokreti glave koji se izvode u vratnoj kralježnici su: fleksija, ekstenzija, laterofleksija i rotacija. Svi zglobovi između vratnih kralješaka najčešće sudjeluju u pokretima glave. Rotacije glave su karakteristične za zglob između prvog i drugog vratnog kralješka. Zbog suvremenog načina života pojavljuju se sve češći problemi vezani za vratnu kralježnicu.

Ako Vas zanima više informacija o tome što je alordoza vratne kralježnice, što je hiperlordoza vratne kralježnice, kako su povezani glavobolja i vratna kralježnica, šum u uhu i trnjenje ruku pročitajte u nastavku teksta.

Alordoza vratne kralježnice

Aplanirana cervikalna lordoza je stanje koje označava izravnanje fiziološke lordoze vratne kralježnice, najčešće kao posljedica primarnih oštećenja ili oboljenja. Kod izravnavanja cervikalne lordoze dolazi do pritiska na vertebralnu arteriju koja nosi svježu krv u mozak. Dolazi i do nastanka osteofita i smanjenja opsega pokreta. Stanje u kojem je cervikalna lordoza često izravnata i gdje postoje rubni osteofiti na kralješcima se naziva unkartroza. Razlozi nastanka alordoze vratne kralježnice:

  • Trzajna ozljeda vrata (“Whiplash injury“)
  • Reumatoidni artritis
  • Ankilozantni spondilitis (“Mb. Bechterew“)
  • Izrazita protrakcija (položaj prema naprijed) glave – “computer junkies
  • Neuro-mišićna oboljenja
alordoza vratne kralježnice
Alordoza vratne kralježnice

Hiperlordoza vratne kralježnice

Hiperlordoza vratne kralježnice označava povećanje fiziološke lordoze vratne kralježnice. Povećanje fiziološke krivine vratne kralježnice nastaje zbog:

  • Trzajna ozljeda vrata (“Whiplash injury“)
  • Primarna torakalna kifoza
  • Osteoporoza
  • Akutna bolna stanja u području vrata i vratne kralježnice
  • Traume glave
  • Slabost mišića koji se nalaze s prednje strane vrata

Glavobolja i vratna kralježnica

Kroz nastavke na vratnim kralješcima prolazi jedna od dvije bitne arterije koje dovode svježu krv u mozak. Vertebralna arterija prolazi sa svake strane tijela kroz navedene nastavke. Obzirom da se radi o jako malim i delikatnim nastavcima svaka artrotska promjena može utjecati na protok krvi u mozak. Degenerativne promjene vratne kralježnice i izravnata cervikalna lordoza smanjuju protok krvi u mozak i tada nastaje cervikocefalni sindrom. Njega karakterizira glavobolja, malaksalost i tjeranje na povraćanje.

vratna kralježnica glavobolja
Glavobolja i vratna kralježnica

Šum u uhu i vratna kralježnica

Usred nastanka degenerativnih promjena na vratnim kralješcima protok krvi kroz a. vertebralis može biti trajno kompromitiran. Kod pojave ovakvog kroničnog bolnog sindroma vratne kralježnice šum u uhu može čest simptom. Šum u uhu je stručni naziv za pojave zujanja u jednom ili u oba uha. Riječ je o subjektivnom ili objektivnom osjetu pojedinca koji pati od ovih simptoma. Radi se o nelagodnom šumu za koji uglavnom nisu odgovorni utjecaji okoline, iako i to može biti slučaj. Zujanje u ušima može se javljati povremeno ili može predstavljati trajnu pojavu.

šum u uhu i vratna kralježnica
Šum u uhu i vratna kralježnica

Vratna kralježnica i trnjenje ruku

Iz vratne kralježnice izlaze živci koji odmah pri izlasku formiraju spletove – plexuse. Iz tih spletova živaca se granaju manje i inerviraju određena područja vrata, između lopatica, ramena, ruke… Trnci u rukama se pojavljuju ukoliko postoji pritisak na brahijalni plexus – splet živaca iz kojeg izlaze tri glavna živca koja inerviraju mišiće ruke. Brahijalni plexus se nalazi između C5 i Th1. Ovakva problematika se naziva cervikobrahijalni sindrom.

Fizioterapija i vratna kralježnica

Ovisno o problemu sa vratnom kralježnicom u kojem se osoba nalazi fizioterapija mora biti moderirana. Najvažniji dio je kvalitetna fizioterapijska procjena stanja koja obuhvaća anamnezu, mjerenje opsega pokreta glave i specijalne testove. Specijalnim testovima se ispituje status mišića, provodljivost živaca i ukočenost zglobova. Ukoliko postoji ukočenost nekog od malih zglobova kralježnice fizioterapijske procedure su usmjerene ka rješavanju tog problema. Kod cervikocefalnog i cervikobrahijalnog sindroma fizioterapija je neizbježna i traje! Obuhvaća ultrazvučnu terapiju, elektroterapiju, PNF koncept i kinesiotape. Navedeni sindromi su najviše posljedica uredskih poslova za računalom stoga je bitno educirati osobu o položajima kojima može spriječiti progresiju simptoma.

vratna kralježnica fizikalna terapija
Vratna kralježnica – Fizioterapija

Terapija ultrazvukom

Ultrazvuk je najčešće uvodna procedura u radu s osobom koja ima problem sa vratnom kralježnicom. Ultrazvuk ima tri bitna učinka: termički, mehanički i biokemijski. Termički označava dubinsko zagrijavanje tkiva. To se naziva ultrazvučna dijatermija. Zagrijavanje tkiva potiče veću mobilnost zglobova. Mehanički označava mogućnost razbijanja osteofita na kralježnici. Biokemijski označava djelovanje na bjelančevine koje se nalaze u gel stanju i njihovo pretvaranje u sol stanje. Zbog toga je ultrazvuk izuzetno djelotvoran kod miogeloza.

Dekompresija kralježnice

Dekompresija kralježnice je neinvazivna terapijska metoda koja se koristi za smanjenje pritiska na spinalne diskove i živce. Ova tehnika pomaže u obnavljanju prirodnog prostora između kralješaka, što omogućuje bolju cirkulaciju, smanjenje upale i poboljšanu opskrbu hranjivim tvarima spinalnim diskovima. Kad je u pitanju dekompresija kralježnice koristi mogu biti mnogobrojne. Pacijenti često izvještavaju o smanjenju boli, poboljšanju pokretljivosti, povećanju funkcionalnosti i poboljšanju kvalitete života nakon tretmana. Osim toga, dekompresija može pomoći u spriječavanju potrebe za invazivnim kirurškim zahvatima i dugotrajnim lijekovima protiv bolova. U praksi se provodi dekompresija vratne kralježnice i dekompresija lumbalne kralježnice.

Elektroterapija

Elektroterapija je širok pojam u koji spadaju razne elektroterapijske struje. Uvijek je dodatni alat za fizioterapeuta a nikad samostalno neće dovesti do rješenja uzroka problema. Kod problema sa vratom često se koriste TENS, IFS ili DD struje. A kod problema sa vratom koji imaju za posljedicu trnce u rukama česta procedura je silazna galvanizacija koja ima analgetski učinak.

Manipulacije kralježnice

HVLA manipulacija kralježnice se izvodi brzo i u malo opsegu pokreta. Fizioterapeut mora napraviti sve pripremne mjere kako bi se manipulacija odvela u što sigurnijim uvjetima. Opseg pokreta u kojem se vrši manipulacija je između krajnjeg opsega pokreta (barijera) i između krajnjeg pasivnog opsega pokreta. Taj mali dio se naziva manipulacijska zona. Potrebno je da osoba ima povjerenje u fizioterapeuta i da je u potpunosti opuštena radi lakšeg izvođenja manipulacije.

manipulacija vratne kralježnice
Manipulacija vratne kralježnice

Kinesiotape

Kinesiotape je tehnika pomoću koje se nastoji što duže održati status vratne muskulature nakon fizioterapeutskog tretmana. Najčešće su mišići sa stražnje strane vrata izrazito napeti. U ordinaciji pomoću ultrazvuka, PNF koncepta i elektroterapije se djeluje na smanjenje napetosti. Nakon izlaska iz ordinacije bitno je to smanjenje sačuvati što duže. Tu nastupaju kinesiotape trake koje imaju zadatak održati inhibiciju napete muskulature.

kinesiotape vrat
Kinesiotape i vratna kralježnica

Autor teksta: Ante Lukas-Stančin.

Literatura

Ukoliko imate bilo kakva pitanja i željeli bi saznati u kakvom je stanju Vaša vratna kralježnica, slobodno nas kontaktirajte putem formulara:

    Obratite nam se s povjerenjem, tu smo za Vas!

    Odgovori

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

    18 − 15 =