Bol u ramenu i smanjenje opsega pokreta

','

' ); } ?>

Bol u ramenu – uzroci

Bol u ramenu je često razlog dolaska kod fizioterapeuta a pojavljuje se kod velikog broja ljudi neovisno o starosnoj dobi. Razlozi za bol u ramenu mogu biti direktni i indirektni. Direktni su najčešće ozljede, preopterećenje ili dugotrajno ponavljanje određenih pokreta u nepovoljnoj poziciji. Indirektni razlozi kao što je loše držanje tijela, posebno glave, smanjena mobilnost prsne kralježnice, slabost kosih trbušnih mišića, napetost prsnih mišića su zapravo mnogo češći uzroci. Smanjenje opsega pokreta u ramenu u pravilu je gotovo uvijek povezano sa boli. Ovisno o tome da li se radi o akutnom bolnom ramenu ili kroničnom, smanjenje opsega pokreta varira. Kod akutnog bolnog ramena najčešće smanjenje opsega pokreta je u onom smjeru za koje je odgovoran određeni mišić. Kod kroničnog bolnog ramena je prisutno smanjenje opsega svih pokreta ramena.

Za više informacija o tome što podrazumijeva izraz bolno rame, što je smrznuto rame, kako izliječiti bolno rame i koje su vježbe za bolno rame pročitajte u nastavku teksta.

Bolno rame – akutna bol u ramenu

Obzirom da je rame najpokretniji zglob u ljudskom tijelu, ujedno je i najnestabilniji. Kako bi se održala stabilnost ramena potrebno je dodatno ojačanje u vidu aktivnih stabilizatora ramenog zgloba kao što su ligamenti i tetive. Ove strukture često su podložne određenoj traumi te su najčešći razlozi za akutnu bol u ramenu. U akutno bolno rame ubraja se:

  • Upala tetive M. Supraspinatus – Najčešći razlog odlaska fizioterapeutu. Pojava boli sa stražnje strane ramenog zgloba prilikom izvođenja pokreta vanjske rotacije nadlaktice i odmicanja ruke od tijela.
  • Upala tetive duge glave M. Biceps Brachii – Nezgodan problem koji se pojavljuje najviše kod osoba koje rade poslove za računalom zbog pozicije i pokreta kojima upravljaju mišem. Bol se pojavljuje s prednje strane ramenog zgloba.
  • Burzitis ramena – Upala sluznih vreća koje se nalaze između tetiva koje osiguravaju rameni zglob i osiguravaju neometano klizanje tetiva prilikom mišićnih kontrakcija.
  • Ozljeda rotatorne manžete – Najčešća sportska ozljeda ramena koja nastaje zbog utjecaja prevelike vanjske sile na rame. Sportovi u kojima je ozljeda rotatorne manžete najviše prisutna su rukomet, tenis, odbojka…
  • Subakromijalni sindrom sraza – Pojava boli ispod vrha ramena koja može nastati zbog tendinopatije tetive M. Supraspinatus ili zbog pojave kalcifikata u tom području. Za ovo stanje se koristi i izraz “impingement ramena“.
  • Pojava kalcifikata – Kalcifikat u ramenu nastaje zbog metaboličkih problema organizma. Pojavljuje se jaka bol i smanjenje kretnji. Fizioterapija treba nastupiti što prije.
bolno rame
Bolno rame – akutna bol u ramenu

Smrznuto rame – kronična bol u ramenu

Kada postoji kronična bol u ramenu i smanjenje opsega pokreta najčešće se govori o problemu poznatom kao “smrznuto rame”. Smrznuto rame je stanje u kojem je došlo do kroničnog oštećenja ovojnice ramena uz gotovo potpuno smanjenje opsega pokreta. Smrznuto rame može nastati kao primarna bolest bez poznatog uzroka, ali češće je povezana s nekim drugim bolestima i oštećenjima (neliječene upale tetiva ramena, burzitisi, kalcifikati…). Tijek nastanka smrznutog ramena:

  • Smrznuta faza – Iz početne neugodnosti dolazi do pojave boli i smanjenja opsega pokreta sve do potpune nemogućnosti izvođenja pokreta iz ramena. Bol se pojavljuje najčešće noću.
  • Ukočeno rame – Rame je ukočeno u jednom položaju koji dovodi do gubitka mišićne mase, ali dolazi do smanjenja boli.
  • Povlačenje otekline – Obzirom da je ovojnica ramena kod smrznutog ramena otečena, kada dođe do povlačenja otekline, povećava se opseg pokreta u ramenu, smanjuje se ukočenost i bol.

Navedene faze različito pogađaju pojedine osobe i simptomi mogu trajati duže ili kraće. Tijekom svake faze provođenje aktivnosti svakodnevnog života kao što su oblačenje, pranje zubi, vožnja automobila… postaje dosta otežano.

smrznuto rame
Smrznuto rame – kronična bol u ramenu

Teško je govoriti o prognozi za smrznuto rame. Fizioterapija se bazira na smanjenje boli i povećanje opsega pokreta i gotovo uvijek je kombinirana sa nesteroidnim antireumaticimaNSAR (Ibuprofen, Ketoprofen, Dizepam…) ili injekcijama kortikosteroida (Deksametazon, Kortizol…). Nerijetko, operativni zahvat bude jedino rješenje. Dugotrajna prognoza nakon operacije je dobra, tek rijetki slučajevi imaju određen stupanj ukočenosti nakon par godina.

Kako izliječiti bolno rame?

Fizioterapija je prilagođena problemu i potrebi pacijenta, a način i plan rehabilitacije ovisi o fizioterapeutskom pregledu i postojećoj medicinskoj dokumentaciji. Ovisno o problemu zbog kojeg ja nastupila bol u ramenu fizioterapija je moderirana. Fizioterapeut pomoću specijalnih kliničkih testova (“empty can test“, “Neer sign“, Popajev znak, test bolnog luka, “Yergason’s test“…) može utvrditi o kakvom se problemu ramenog zgloba radi. Kod problema sa tetivama ramena fizioterapija je koncentrirana na opuštanje istih, dok se kao popratna procedura provodi elektroterapija. Kod burzitisa ramena ili pojave kalcifikata neizbježna je ultrazvučna terapija. Kad je prisutno smanjenje opsega pokreta prvo je potrebno mobilizirati rameni zglob a nakon toga ojačati muskulaturu koristeći PNF koncept. Ukoliko postoje ozljede ramenog zgloba u smislu prijeloma u području vrata nadlaktične kosti ili pak rupture rotatorne manžete, magnetoterapija je primarna kod poticanja cijeljena tkiva.

Vježbe za bolno rame

Vježbe za bolno rame ovise o primarnom razlogu dolaska kod fizioterapeuta. Ukoliko se radi o upali određene tetive, zadatak je smiriti upalu i opustiti napete (upaljene) tetive. Najbolji način je kroz PNF tehnikecontract-relax” i “hold-relax“. Pomoću ove dvije tehnike postiže se smanjenje boli u ramenu i povećanje opsega pokreta. Ojačati mišiće ramenog obruča je moguće i kroz aktivno potpomognute vježbe koristeći terapeutski štap. Na ovaj način pacijent sam dozira bezbolan opseg pokreta pomažući se s zdravijom rukom. Kod smrznutog ramena neizbježne su pendularne vježbe koje imaju za cilj povećati zglobni prostor kako bi se dobio veći opseg pokreta. Navedene vježbe su također bitne kod burzitisa ili pojave kalcifikata u ramenu.

vježbe za bol u ramenu
Vježbe za bol u ramenu

Bez obzira koji je razlog za bol u ramenu, edukacija o pravilnim vježbama je jako važna. Fizioterapeut educira pacijenta o pravilnom izvođenju određene vježbe ovisno o trenutnim funkcionalnim mogućnostima pacijenta. Kako pacijentovo stanje postaje sve bolje, vježbe za bolno rame postaju teže i kompliciranije. Na kraju rehabilitacijskog procesa pacijent izvodi sve pokrete ramena samostalno u punom opsegu pokreta i bez boli.

Vježbe za bolna ramena kod kuće

Vježbe za bolna ramena kod kuće mogu se podijeliti na: aktivne, aktivno potpomognute, rasteretne i vježbe istezanja. Aktivne označavaju korištenje cijele ruke u svrhu jačanja. Mišići moraju savladati težinu ruke u punom opsegu pokreta. Moguće je i dodatno otežanje držanjem utega u rukama. Aktivno potpomognute se odnose na korištenje štapa i pomoći zdrave ruke kako bi se ojačali mišiće i povećao opseg pokreta bolnog ramena. Rasteretne vježbe se koriste kod pojave kalcifikata u ramenu i smrznutog ramena te imaju za cilj povećanje zglobnog prostora. Koristi se utjecaj gravitacije za razdvajanje zglobnih tijela ramena. Vježbe istezanja stavljaju naglasak na istezanja velikog prsnog mišića (M. Pectoralis Maior) obzirom da njegovo skraćenje uzrokuje unutarnju rotaciju nadlaktice i samim time smanjenje opsega pokreta iz ramena, pogotovo odmicanja ruke od tijela poviše 90°.

vježbe za bolna ramena kod kuće
Vježbe za bolna ramena kod kuće – istezanje M. Pectoralis Maior

Autor teksta: Ante Lukas-Stančin.

Literatura

Ukoliko imate bol u ramenu i potrebna Vam je pomoć fizioterapeuta, slobodno nas kontaktirajte putem formulara:

    Obratite nam se s povjerenjem, tu smo za Vas!

    Odgovori

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

    4 × three =