Ataksija – nastanak, simptomi i fizioterapija

','

' ); } ?>

Ataksija

Ataksija je neurološki poremećaj kojeg karakterizira nedostatak koordinacije udova i trupa tijekom izvođenja voljnih pokreta. Koordinacija se definira kao sposobnost upravljanja pokretima tijela odnosno sposobnost središnjeg živčanog sustava da upravlja sustavom za kretanje. Zahtijeva više dijelova živčanog sustava koji će raditi zajedno. U slučaju oštećenja jednog od njih dolazi do smanjenja koordinacije i može doći do razvoja ataksije. Osim na pokrete utječe i na sposobnost gutanja, smetnje u govoru i gubitak ravnoteže.

Ako želite saznati više o tome kako nastaje ataksija, koji su simptomi ataksije i kako izgledaju vježbe za ataksiju pročitajte u nastavku teksta.

Kako nastaje ataksija?

Može biti uzrokovana ishemijom, krvarenjem ili tumorom u središnjem živčanom sustavu. Ponekad postoji i genetska predispozicija. U tom slučaju najčešća je Friedreichova ataksija (FRDA). Unos određenih tvari (alkohol) u organizam također utječe na njen nastanak kao i manjak vitamina B12. Često je povezana sa drugim neurološkim oboljenjima (moždani udar, TIA, CP). Ovisno o mjestu nastanka postoji:

  • CEREBELARNA – Uzrokovana oštećenjem maloga mozga.
  • SENZORNA – Uzrokovana oštećenjem propriocepcije na nivou leđne moždine. Često se naziva i spinocerebelarna ataksija.
  • VESTIBULARNA – Uzrokovana oštećenjem vestibularnog sustava. Obzirom da su navedene strukture smještene u velikom mozgu koristi se i naziv cerebralna ataksija.
cerebelarna ataksija
Cerebelarna ataksija

Simptomi ataksije?

Najčešći problem je otežano održavanje ravnoteže kod stajanja i smetnje prilikom hoda. Ataksija hoda uključuje hod na širokoj osnovi, zanošenje ili padanje na jednu stranu, nemogućnost hoda po ravnoj liniji. U blažim oblicima ataksija hoda može biti izraženija kad se osoba naglo okrene ili zaustavi. U napredovaloj bolesti čovjek više ne može samostalno sjediti niti stajati. Veliki problem je kontrola pokreta gornjih udova prema nekom objektu, tada se tremor uvelike pogoršava. Smetnje vida pospješuju stvaranje vrtoglavice. Govor je često otežan i drhtav.

Vježbe za ataksiju u ordinaciji

Fizioterapija kod osoba sa ataksijom je usmjerena na uspostavu kontrole nad izvođenjem voljnih pokreta. Motoričku kontrolu je moguće uspostaviti izvođenjem ekscentričnih mišićnih kontrakcija. Ovaj cilj se često naziva i ekscentrična kontrola pokreta. Vježbe za ataksiju po PNF konceptu i CLT konceptu koriste čitavo tijelo i dobivaju se odlični rezultati u radu s osobama koje imaju simptome ataksije. Postizanje kontrole donjeg dijela trupa kao i uspostava ekscentrične kontrole pokreta udova ključno je za daljnji napredak. Za rad sa osobama koje boluju od ataksije preporučaju se vježbe za ataksiju u zatvorenom kinetičkom lancu. Većini osoba je cilj samostalniji hod. No, to je najčešće moguće isključivo uporabom invalidskih pomagala.

vježbe za ataksiju
Vježbe za ataksiju

Autor teksta: Ante Lukas-Stančin.

Literatura

Za više informacija o tome kako izgleda fizioterapija po PNF konceptu i CLT konceptu kad je u pitanju ataksija slobodno nas kontaktirajte putem formulara:

    Obratite nam se s povjerenjem, tu smo za Vas!

    Odgovori

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

    eighteen − six =